Tenisowe Mistrzostwa Morskie

Bolszewo 28-30.07.2023

Ksawery Tłoczyński

Ksawery Tłoczyński w akcji - zdjęcie z 1938 roku, Tenisowe Mistrzostwa Legii Warszawa

 

Tenisista pochodzący z Poznania, urodzony w 1919 roku, młodszy brat Ignacego Tłoczyńskiego. Źródła podają, że w Tenisowych Mistrzostwach Morskich wystąpił przynajmniej dwukrotnie, tj. w II i IV edycji.

W 1939 roku, podczas ostatniego z rozegranych turniejów Ksawery Tłoczyński zajął pierwsze miejsce w grze podwójnej mieszanej. Występując razem z Zosią Jędrzejowską (siostrą Jadwigi) pokonali parę Józef Hebda – Anna Bemówna. W turnieju tym Ksawery odniósł jeszcze jeden sukces – drugie miejsce w grze podwójnej panów. Jego partnerem deblowym był wówczas Jerzy Gottschalk, a panowie w finale uznać musieli wyższość pary Józef Hebda / Ignacy Tłoczyński.

Największymi sukcesami w przerwanej brutalnie przez wybuch II wojny światowej karierze Ksawerego Tłoczyńskiego, było dwukrotne mistrzostwo Polski w grze podwójnej, w parze z Jerzym Gottschalkiem, oraz występy w reprezentacji Polski w Pucharze Davisa. Wojna zniweczyła jednak dobrze zapowiadającą się przyszłość utalentowanego tenisisty. Rakietę tenisową w ręku Ksawerego zastąpiły granaty i butelki z benzyną. Podczas Powstania Warszawskiego, 1 sierpnia 1944 roku, Tłoczyński, służący w stopniu podporucznika AK, razem z kolegami z batalionu Ruczaj, wziął udział w popisowej akcji zdobycia szturmem budynków koszarowych SS. Żołnierze wzięli do niewoli 72 esesmanów, zdobyli około stu sztuk broni maszynowej, zapasy amunicji i żywności, a nawet ciężarówkę i samochód opancerzony. Ksawery Tłoczyński, w związku z ranami odniesionymi przez swego dowódcę, samorzutnie objął kierownictwo nad akcją i doprowadził ją do szczęśliwego finału. W docenieniu zasług na polu bitwy podchorąży został awansowany do stopnia oficerskiego i otrzymał nominację na dowódcę 139 plutonu. Uzyskał też odznaczenie Krzyża Walecznych, które wręczył mu osobiście generał Bór-Komorowski. Warto wspomnieć, że w kilkuosobowej grupie oddelegowanej do zdobycia koszar SS znaleźli się także: Ignacy Tłoczyński, Czesław Spychała i Antoni Smordowski, czyli czołówka polskiego tenisa w tamtym okresie. W powstaniu walczył też etatowy partner deblowy Ksawerego, Jerzy Gottschalk.

Ksawery Tłoczyński przeżył Powstanie Warszawskie, lecz w przeciwieństwie do swego brata, Ignacego, nigdy nie wyjechał z Polski. Kontynuował karierę tenisową, grając jako amator w najważniejszych polskich turniejach tenisowych, lecz nie odnosił już znaczących sukcesów. Tłoczyński, jako zawodnik i sportowiec dał się poznać jako dżentelmen kortu. Potrafił doceniać zagrania przeciwników i występował zawsze z uśmiechem na ustach, za co kochała go i szanowała publika. Zmarł w 1985 roku w wieku 66 lat.

Jerzy Gottschalk (z lewej) i Ksawery Tłoczyński (z prawej)
Zdjęcie z sierpnia 1937 roku z Międzynarodowych Mistrzostw Polski w Tenisie Ziemnym na terenie parku tenisowego klubu sportowego Gdynia.

Kontakt z organizatorami

Grzegorz Śmietana – 663 658 951, grzegorz.smietana@o2.pl
Dawid Wasiniewski – 696 480 817, wasiniewski.dawid@gmail.com