Tenisowe Mistrzostwa Morskie

Bolszewo 28-30.07.2023

Józef Hebda

Mecz tenisowy o Puchar Davisa Polska-Włochy w Warszawie w sierpniu 1933 roku.

Tenisista pochodzący ze Lwowa, wielki rywal Ignacego Tłoczyńskiego, starszy od niego o pięć lat, utytułowany głównie na arenie krajowej, reprezentant Polski w Pucharze Davisa.

W Tenisowych Mistrzostwach Morskich wziął udział przynajmniej trzykrotnie, w II, III i IV edycji. Zwyciężył w grze pojedynczej w 1937 na II TMM oraz w grze podwójnej panów na IV TMM. Był również finalistą innych kategorii. Brak informacji na temat wyników na III TMM, choć jego obecność na turnieju potwierdza jedno z archiwalnych zdjęć.

Hebda, prócz sukcesów na mistrzostwach polski, w których przez wiele lat rywalizował z Ignacym Tłoczyńskim, zapisał się też w historii rodzimego tenisa jako reprezentant kraju w Pucharze Davisa, w którym wygrał między innymi z Vernonem Kirby’em, Południowoafrykańczykiem, który rok wcześniej osiągnął półfinał US Open. Sam Hebda na turniejach rangi Wielkiego Szlema nie osiągał wybitnych wyników. Jego największym osiągnięciem było pokonanie Viviem’a McGrath’a (zwycięzca Australian Open 1937) w 1 rundzie French Open w 1933.

Hebda brał udział w pamiętnym meczu Davis Cup, Polska – Niemcy w 1939 roku, w którym grając w parze z Adamem Baworowskim ulegli parze Henner Henkel, Georg Von Metaxa w stosunku 7-5 4-6 2-6 2-6. Mecz ten przesądził o zwycięstwie naszych zachodnich sąsiadów 3-2.

Polska - Austria, Wiedeń 1936, Józef Hebda i Adam Baworowski

Józef Hebda znany był ze swego rozrywkowego stylu życia. Był w tym całkowitym przeciwieństwem zawsze profesjonalnego i należycie przygotowanego Tłoczyńskiego. Możemy tylko domniemywać, że po zakończeniu gier na Tenisowych Mistrzostwach Morskich był chętnym gościem potańcówek na usytuowanym obok kortów basenie miejskim.

Hebda prezentował dosyć oryginalny styl gry. Na korcie bywał niezwykle chimeryczny, często zdobywając, lub tracąc gemy seriami. Znamienny jest tutaj jego mecz w Pucharze Davisa z włochem Emanuele Sertorio, w którym od stanu 1-5 w pierwszym secie wygrał kolejne 18 gemów, kończąc spotkanie wynikiem 7-5 6-0 6-0.

Kontakt z organizatorami

Grzegorz Śmietana – 663 658 951, grzegorz.smietana@o2.pl
Dawid Wasiniewski – 696 480 817, wasiniewski.dawid@gmail.com