Tenisowe Mistrzostwa Morskie

Bolszewo 28-30.07.2023

Jadwiga Jędrzejowska

Jadwiga Jędrzejowska na Międzynarodowym Turnieju Tenisa Ziemnego na kortach Chiswick w Londynie.
Zdjęcie pochodzi 24-05-1938r.

Urodzona w 1912 roku w Krakowie, zdecydowanie najbardziej utytułowana polska tenisista w historii. Była finalistką Wimbledonu i US Open w 1937 roku oraz French Open w 1939 roku w grze pojedynczej. W 1939 roku wygrała również French Open w grze podwójnej, w parze z Simone Mathieu, co po dziś dzień pozostaje jedynym tytułem wielkoszlemowym zdobytym kiedykolwiek przez zawodniczkę z Polski. W roku 1947 dotarła też do finału French Open w grze mieszanej w parze z Criesteą Caraluluis’em.

Jadwiga Jędrzejowska była też wielokrotną mistrzynią polski, oraz zdobywczynią licznych trofeów międzynarodowych mniejszej rangi, w tym mistrzostw Węgier, Austrii, Irlandii Północnej, Walii. Wygrała również prestiżowe międzynarodowe mistrzostwa Włoch w Rzymie w grze mieszanej, występując w parze ze słynnym australijskim tenisistą i trenerem Harry Hopmanem.

Na Tenisowych Mistrzostwach Morskich wystąpiła przynajmniej dwukrotnie, w III i IV edycji, oczywiście za każdym razem zwyciężając w grze pojedynczej, i odnosząc sukcesy w grach mieszanych. W roku 1939, podczas ostatniego turnieju Morskiego w finale pokonała Annę Bemównę. Na historycznych zdjęciach z wejherowskich zawodów Jadwigę Jędrzejowską bardzo łatwo znaleźć – jako najlepszą i najpopularniejszą tenisistkę umieszczano ją zawsze na środku kadru. W najbardziej znanym zdjęciu, tym z 1939 roku, trzyma w ręku kwiaty.

Zdjęcie z 24.07.1939, przedstawiające uczestników IV Tenisowych Mistrzostw Morskich. Pani trzymająca kwiaty to Jadwiga Jędrzejowska.
Po jej prawej stronie stoją odpowiednio: Ignacy Tłoczyński, Helena Łuniewska, Jerzy Gottschalk i Józef Hebda. 
Osoba siedząca na ławce to Ksawery Tłoczyński, brat Ignacego.

Jadwiga Jędrzejowska to postać nietuzinkowa. Według wspomnień i źródeł historycznych była osobą prostolinijną, pewną siebie, umiejącą zjednywać do siebie ludzi. Była partnerką mikstową króla Szwecji, Gustava V, o jej względy zabiegali najbardziej wpływowi ludzie tenisa przedwojennego, miała okazję kłócić się z Charlie Chaplinem. Ze względu na trudne do wymówienia nazwisko, zagraniczni komentatorzy określali ją pod pseudonimem: Dża Dża.

Niestety II wojna światowa zahamowała karierę Jadwigi Jędrzejowskiej. Mimo możliwości wyjazdu z kraju, którą zorganizował naszej tenisistce król Gustav V, ta pozostała w okupowanej Polsce. Pracowała w tym czasie w fabryce butów, nie dotykając rakiety aż do roku 1946. Mimo wszystko Jędrzejowska po wojnie zdecydowała się na kontynuowanie kariery, dając przykład wybitnej długowieczności, gdyż ostatnie mistrzostwa polski zdobywała w latach 60-tych, czyli w wieku ponad czterdziestu lat.

Jadwiga Jędrzejowska zdobyła popularność i ujęła międzynarodowe towarzystwo związane z tenisem również dzięki postawie na korcie i poza nim. Korespondenci amerykańscy pisali: „Musiała dopiero przyjechać mała Polka, żeby pokazać naszym tenisistkom, iż można przegrywać z uśmiechem”. Krakowianka dała się też poznać jako chętna bywalczyni balów i potańcówek. Na jej wynikach sportowych zaważył również nałóg papierosowy, z którym nigdy nie próbowała poważnie zerwać – wedle samych jej słów, właśnie przez brak tchu i zmęczenie w końcówkach dłuższych meczów przegrała kilka ważnych pojedynków.

Na korcie popularna Dża Dża odznaczała się potężnym, uderzanym płasko forehandem, oraz kąśliwym bekhendem. Wśród swoich największych zalet wymieniała także plasowany serwis, smecz (choć w grze pojedynczej nie zwykła podbiegać do siatki) i przede wszystkim skrót z bekhendu.

 Jadwiga Jędrzejowska i król Szwecji Gustav V - 1936 rok

Jadwiga Jędrzejowska była laureatką wszelkich prestiżowych konkursów i odznaczeń związanych ze sportem. Nadano jej dwukrotnie Złoty Krzyż Zasług oraz Order Odrodzenia Polski. Była wychowanką wielu polskich tenisistów i tenisistek. W młodości trenowała między innymi Bohdana Tomaszewskiego.

Zmarła w 28 lutego 1980 roku w Katowicach. Po dziś dzień jest najbardziej utytułowaną Polską tenisistką w historii, a dla Wejherowa, jej udział w organizowanych tu niegdyś Tenisowych Mistrzostwach Morskich, jest powodem do dumy i nobilitacją, której pozazdrościć nam może wiele miast tradycyjnie związanych z tenisem.

Kontakt z organizatorami

Grzegorz Śmietana – 663 658 951, grzegorz.smietana@o2.pl
Dawid Wasiniewski – 696 480 817, wasiniewski.dawid@gmail.com